علت یخ زدن کولر گازی چیست؟

علت یخ زدن کولر گازی چیست؟

علت یخ زدن کولر گازی می تواند عوامل مختلفی داشته باشد ولی بر خلاف تصور عمومی نوع کولر گازی تاثیری در به وجود آمدن این مشکل ندارد. برطرف کردن مشکل یخ زدن کولر گازی اهمیت زیادی دارد زیرا اگر مشکل برطرف نشود باعث عملکرد نامناسب دستگاه می شود که باعث آسییب دیدن و خرابی دستگاه نیز می شود.

دلایل یخ زدن کولر گازی چیست؟

یخ زدن کولر گازی ممکن است در اثر عوامل مختلفی به وجود بیاید که ما در اینجا به توضیح آن می پردازیم.

1. عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور کولر گازی:

عدم وجود جریان هوا در کویل اواپراتور کولر گازی

 

دستگاه های اسپیلت و کولر گازی به صورتی طراحی شده که با گرفتن گرما باعث پایین آمدن دما شود. اگر سیستم تهویه مطبوع شما به درستی جریان هوا را از روی اواپراتور عبور ندهد این تبادل گرما اتفاق نمی افتد و گاز فریون نمیتواند بخوبی گرما را از خانه خارج کند و با گذشت زمان دمای آن کاهش می یابد و کولر یخ می زند.

یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی فن بلوور است که باعث می شود هوای گرم به داخل پنل کشیده شود و با تماس با کویل های سرد به هوای سرد تبدیل شده و به محیط برگردد. اگر فن بلوور نتواند هوای سرد را به راحتی از روی کویل های داخلی تخلیه کند پنل داخلی شروع به یخ زدن می کند اما تخلیه نشدن کامل هوا از روی فن های پنل داخلی میتواند دلایل زیر را داشته باشد:

 • کثیف بودن فیلتر های کولر گازی
 • خرابی فن بلوور
 • سوختن موتور فن یا راه اندازی بلوور داخلی

هر یک از این دلایل می تواند باعث یخ زدن در قسمت های مختلفی شود که در این صورت باید برای رفع مشکلات از نیروی متخصص کمک بگیرید و این مشکل را حل کنید.

2. عدم وجود گاز کافی:

 

عدم وجود گاز کافی

 

اگر کولر گازی شما به دلیل نشتی گاز فریون یا جابه جایی کولر گازی کمبود گاز داشته باشد و از گاز کافی برخوردار نباشد سیکل سرمایش با مشکل مواجه شده و باعث یخ زدن پنل داخلی یا لوله کوچک کولر گازی و همچنین مشکلاتی مانند آب دادن کولر گازی می شود که می توانید با شارژ کولر گازی این مشکل را برطرف کنید.

3. کولر های گازی طوری طراحی شده اند که در یک محدوده دمای بسیار خاص کار کنند:

زمانی که هوای بیرون نسبتا سرد است باید از حالت فن کولر گازی استفاده کنید زیرا استفاده بیش از حد از حالت سرمایش باعث یخ زدن سیکل و لوله ها می شود.

4. خرابی دستگاه یکی از علت های یخ زدن کولر گازی:

 

خرابی دستگاه یکی از علت های یخ زدن کولر گازی

 

در بعضی مواقع خرابی قطعات دستگاه مانند سنسور بیرونی، شیر برقی و… می تواند باعث اختلال در عملکرد کولر گازی شود و باعث یخ ردن کولر گازی شود. در این صورت حتما از یک فرد متخصص و با تجربه برای رفع مشکل دستگاه کمک بگیرید و خودسرانه اقدام به تعمیر دستگاه نکنید.

5. گرفتگی در لوله های کولر گازی یا قطعات داخلی کولر گازی:

اگر مسیر لوله ها یا قطعات داخلی کولر گازی مسدود شده باشد و یا اگر لوله مویی دچار گرفتگی شوند می تواند باعث یخ زدن کولر گازی شود. در حالت عادی ورودی لوله مویی گرم است و خروجی آن سرد است. در صورتی که لوله مویی مسدود شود ورودی لوله مویی سرد می شود.

6.کثیف بودن فیلترها در یونیت داخلی و کندانسور:

 

کثیف بودن فیلترها در یونیت داخلی و کندانسور

 

در بعضی از موارد علت یخ زدن کولر گازی می تواند کثیف بودن فیلترها در یونیت داخلی و بیرونی باشد. کثیف بودن فیلتر کولر گازی علت یخ زدن کولر گازی است برای همین باید سالیانه به آن توجه کرد. این کثیفی ها در یونیت داخلی باعث می شود که هوای گرم اتاق از روی کویل ها و لوله های سرد کننده نتواند عبور کند و از قسمت خروجی دستگاه خارج شود به همین دلیل لوله ها یخ می زنند.

همین مشکل می تواند برای کندانسور خارج از منزل نیز اتفاق بیفتد که به علت کثیف بودن آن تبادل هوای مطلوب به داخل کندانسور وارد نشود و باعث یخ زدن کولر گازی شود. راه حل این مشکل سرویس کردن کولر گازی و شسشتوی آن است.

7.مداوم کار کردن کمپرسور کولر گازی:

یکسره کار کردن کمپرسور  می تواند دلیل خراب شدن سنسور کولر گازی یا خراب شدن کمپرسور باشد. یکسره کار کردن کمپرسور علت یخ زدن کولر گازی در تابستان است. در کولر های دو تیکه قسمت هایی از کندانسور بیرونی و پنل داخلی  دچار برفک می شوند.

تعمیر کولر گازی

اگر کولر گازی شما دچار مشکل شده است اقدام به تعمیر خودسرانه آن نکنید و حتما به یک متخصص برای حل مشکل کولر خود مراجعه کنید. مجموعه آقای تاسیسات با تجربه خود در زمینه کولر گازی و تعمیرات آن آماده خدمت رسانی و ارائه بهترین خدمات به شما است. برای تعمیر کولر گازی خود با ما تماس حاصل فرماید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

آخرین مقالات

تبلیغات

0
  0
  سبد خرید
  سبدخرید شما خالی استبازگشت به خرید

  این سایت به فروش میرسد.

  Days
  Hours
  Minutes
  Seconds

  جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

  مهدی حسینیان