راه های نگهداری و سرویس کولر گازی

راه های نگهداری و سرویس کولر گازی

نگهداری و سرویس کولر گازی باعث افزایش طول عمر کولر گازی می شود. در فصل تابستان که با تابش نور خورشید هوا بسیار گرم خواهد شد تنها راه خنک شدن هوا کولرهای گازی و اسپلیت ها هستند. در اینجا ما روش نگهداری از کولر گازی را توضیح می دهیم تا روش درست نگهداری از کولر گازی و اسپلیت را یاد بگیرید.

روش درست نگهداری از کولر گازی

شما با استفاده از روش نگهداری از کولر گازی باعث افزایش طول عمر و افزایش میزان کارایی دستگاه می شوید از این جهت روش نگهداری از کولر گازی بسیار اهمیت دارد. نگهداری درست باعث بهبود عملکرد دستگاه، کارکرد درست قطعات و کاهش مصرف انرژی می شود. در نگهداری از کولر گازی به نکات زیر دقت فرماید:

 • کم شدن گاز کولر گازی باعث صدمات شدید به کمپرسور می شود از این رو بهتر است به طور سالیانه  در سرویس کولر گازی، گاز دستگاه را مورد بررسی قرار دهید.
 •  تمیز بودن کندانسور کولر گازی سبب کاهش برق مصرفی کولر گازی می‌شود.
 • زمانی که می خواهید کولر گازی را از حالت سرمایشی به گرمایشی انتقال دهید ابتدا کولر گازی را خاموش کنید و سپس تنظیمات را تغییر دهید.
 • هر ماه اقدام به شستشویی فیلتر و توری هوای کولر گازی نمایید.
 • به صورت دائم از کولر گازی استفاده نکنید.
 • برق ورودی کولر گازی به هیچ عنوان نباید نوسان داشته باشد.
 • برای جلوگیری از برخی آسیب ها به کمپرسور دستگاه بهتر است در کناره های کندانسور فاصله ای به طول 1 متر ایجاد نمایید.
 • کولر آبی و کولر گازی را در یک مکان استفاده نکنید چرا که کولرهای آبی رطوبت ایجاد می کنند و در مقابل کولر‌های گازی رطوبت هوا را از بین می‌برند.

برای نگهداری از کولر گازی چه کارهایی انجام دهیم؟

برای نگهداری بهتر کولر گازی موارد زیر را رعایت فرمایید تا طول عمر کولر گازی شما افزایش یابد.

1. کولر گازی را خاموش و روشن نکنید:

 

کولر گازی را خاموش و روشن نکنید

 

بهتر است دمای کولر را روی درجه مناسبی تنظیم کنید تا نیاز به روشن و خاموش شدن دستگاه نشود. روشن و خاموش کردن کولر گازی به صورت مداوم باعث استهلاک قطعات و مصرف زیاد برق خواهد شد.

2. کولر گازی را تمیز نگه دارید:

تمیز نگه داشتن کولر گازی یکی از روش نگهداری از کولر گازی به شمار می آید. در فصل تابستان دوبار اقدام به تمیز کردن کولر گازی نمایید. وجود گرد و غبار درون پنل های کولر گازی و فیلتر هوای آن باعث می شود عملکرد دستگاه با اختلال مواجه شده و مصرف برق افزایش یابد.

3. از نبود نشتی درون کانل‌های کولر گازی مطمئن شوید:

 

از نبود نشتی درون کانل‌های کولر گازی مطمئن شوید

 

وجود نشتی درون کانال های کولر گازی باعث اتلاف انرژی می شود پس بهتر است بعد از شناسایی کولر گازی و در صورت داشتن کانال آن ها را بررسی نمایید و در صورت نشتی این مشکل را برطرف نمایید.

4.کندانسور را چک کنید:

در سیستم تهویه مطبوع واحد تراکم معمولا خارج از منزل قرار می گیرد که کمپرسور، فن و کویل ها در آن قرار دارند. دقت کنید که هیچ مانعی برای جریان هوا در کندانسور وجود نداشته باشد. در هنگام تمیز کردن معمولا برگ های خشک، کیسه های پلاستیکی را خواهید یافت به خصوص اگر برای مدت طولانی از آن استفاده نکرده باشید. اگر نیاز شد از یک برس برای حذف آن ها از پیله استفاده کنید و مطمئن شوید که هوا به راحتی به کندانسور وارد شود.

5.فیلتر تهویه مطبوع چک کرده و تمیز کنید:

 

فیلتر تهویه مطبوع چک کرده و تمیز کنید

 

مهم ترین بخش نگهداری کولر گازی که  کارایی سیستم تهویه مطبوع را تضمین می کند تعویض فیلترها به صورت مرتب است. فیلترهای کثیف جریان هوای معمولی را مسدود کرده و کارایی سیستم را کاهش می دهند. با مسدود شدن جریان هوایی که از فیلتر عبور می کند ممکن است خاک به صورت مستقیم به داخل سیم پیچ حرارتی منتقل شود و کویل جذب گرما را خراب کند.

برخی از فیلتر ها قابل استفاده مجدد هستند در حالی که بعضی باید تعویض شوند. فیلتر سیستم تهویه مطبوع باید ماهانه یا هر دوماه یکبار در طول فصل گرما تعویض شوند.

6.اواپراتور را تمیز کنید:

اواپراتور یکی از اجزای اصلی کولر گازی است که مایع مبرد یا گاز را به سرما تبدیل می کند.

اگر اواپراتور کثیف باشد ممکن است کارایی کولر کاهش یافته و سرمای دستگاه کم شود. اگر کویل های داخلی کثیف باشد از یک جارو برقی و یا پارچه مرطوب برای تمیز کردن آن ها استفاده کنید. حداقل یک ماه یا هر ۲ هفته یکبار این کار را انجام دهید.

7.کویل های تهویه مطبوع را تمیز کنید:

 

کویل های تهویه مطبوع را تمیز کنید

 

کویل ها در قسمت اواپراتور و کندانسور قرار دارند و وظیفه جمع کردن خاک های اطراف را بر عهده دارند بنابراین مدام باید سرویس شوند. استفاده از یک فیلتر تمیز از کثیف شدن سریع کویل ها جلوگیری می کند.

8.فن کویل:

فن های آلومینیومی در کویل های اواپراتور و کندانسور به راحتی خم می شوند و جریان هوا را کویل مسدود می کند. یک ابزار به نام شانه فن وجود دارد که آنها را به حالت اولیه برمی گرداند.

سرویس کولر گازی

اگر کولر گازی شما نیاز به تعمیر و سرویس دارد با ما تماس حاصل فرمایید تا در کمترین زمان نگهداری و سرویس کولر گازی شما انجام شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

آخرین مقالات

تبلیغات

0
  0
  سبد خرید
  سبدخرید شما خالی استبازگشت به خرید

  این سایت به فروش میرسد.

  Days
  Hours
  Minutes
  Seconds

  جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

  مهدی حسینیان